A nemzeti konzultáció intézményével a legteljesebb mértékben egyetértek. Persze tudom, hogy ez egy ügyes kampányfogás és valójában kevésbé véleménynyilvánításról van szó, sokkal inkább a szavazótábor ébren tartásáról. Mégis, értékelendő mint gesztus, hogy lám, nemcsak a kampány évében vagyunk kíváncsiak a véleményetekre. Ezen túlmenően pedig, bármennyire is koncepciózusak a kérdések, arra sarkallnak, hogy igenis vegyük a fáradságot és gondolkodjunk el, hogy mi is az álláspontunk egyes kérdésekben. Gondolkodó emberek nélkül nincs ugyanis jól működő demokrácia. Az előző kormányok, különösen a liberálisok, mindent elkövettek, hogy a gondolkodás az ő privilégiumuk legyen, a tömegeknek elég annyit tudni, hogy hova húzzák az ikszet, ha eljön az ideje.
Csak remélni tudom, hogy a konzultációkból egyfajta közvetlen demokrácia is kialakul egyszer. Számos olyan helyi ügy volt az elmúlt időben, amelyekről szerintem helyi népszavazást kellett volna tartani. Pl.: átvegye-e a falu iskoláját a Hit Gyülekezete? Jelenleg pár száz felháborodott ember szavazata nem ér annyit, hogy figyelembe vegyék a véleményüket, akkor sem, ha helyi szinten fontos kérdésről van szó, és ha helyi szinten ez a pár száz ember már többség. Egy faluval arrébb már senkit nem érdekel a dolog. Lehetővé, sőt kötelezővé kéne tenni, hogy helyiek kezdeményezésére az önkormányzatok népszavazást írjanak ki, bármilyen, az adott önkormányzat hatáskörébe tartozó kérdésről. Akár kicsiben, akár országos szinten, most ugyanis "csomagban" kell megvennünk egy programot (amit persze nem is tudunk előre, hogy mi van benne). Bár a nemzeti konzultációnak távolról sem célja, hogy nagyobb beleszólást engedjen két választás között, arra alkalmas lehet, hogy kialakítson egy tudatos választói magatartást. Ha pedig így van, talán egyszer jobban sajátunknak fogjuk érezni a felelősséget, a választott vezetők pedig talán jobban érzik majd, hogy nem tehetnek meg akármit.
Egyetlen dolog azért beárnyékolja azért ezt a nagyszerű kezdeményezést: az adatkezelés aggodalmakra ad okot. A politikai nézet személyes adat, nem szívesen bízzuk senkire, ezért anonim minden közvélemény-kutatás és szavazás. A konzultációs kérdőívek viszont beazonosíthatók. Orbán arrogáns válasza erre az aggályra eléggé kiábrándító: „Aki fél, majd nem küldi vissza a kérdőívet.” Meg se próbál megnyugtatni, hogy nincs mitől félni, nyugodtan tessék kitölteni. Sajnos nincs messze az idő, amikor okkal félt az, akit az állam nyilvántart. Ezek a reflexek még bennünk vannak, különösen az idősebbekben. Pedig tényleg jó lenne ez a konzultáció...