Eddig tartott a nem otodox gazdaságpolitika. Az újabb adók bevezetése teljesen ortodox lehúzás. A lakosság további sarcolása. Volt két év, amíg azt hihettük, hogy az átmeneti adókkal időt nyer a kormány a nagyszabású átalakításokra, aztán kivezetésükkor már nem is lesz szükség a plusz forrásra, mert annyival jobban fog gazdálkodni az állam. Tévedés volt. Lehet, hogy két évvel később jöttek csak a lakosságot közvetlenül sújtó újabb adók, de végülis ugyanott tartunk, annyi különbséggel, hogy közben magunkra haragítottuk a fél világot. Nem tudom megérte-e. Illetve de, azt hiszem mégis tudom.
Egyébként a kormány, amikor gazdaságpolitikáról beszél, az esetek 90%-ban az adórendszerre gondol. Nem egy-egy adó bevezetésén vagy kivezetésén, növelésén vagy csökkentésén múlik a gazdaságpolitika sikere. Tényleg nincs más eszköz? Hol a stratégia, amihez az adórendszert igazítjuk? Komolyan az egykulcsos adó lendíti fel a gazdaságot? Ugyanmár! Ez mind szemfényvesztés. Vannak sikeres államok óriási adóterhekkel (pl. Svédország, Belgium, Finnország), mások pedig alig szednek adót, mégis jól megy nekik (pl. Luxemburg, Svájc, Japán). A fontosabb, hogy ésszerű legyen, és legyen mögötte stratégia. (Az, hogy szedjünk be még 100 milliárdot valahogy, az nem stratégia.)
A Fidesz 2/3-os többsége kellő erő lett volna ahhoz, hogy ne csak toldozgatás-foltozgatás menjen, hanem alapjukban nyúljanak hozzá állami rendszerekhez. Hiába várjuk viszont a lényegi változást egészség-, oktatás-, szociálpolitikában vagy épp a mezőgazdaságban. Ugyanúgy egyre kevesebb a pénz és ugyanúgy ésszerűtlenül működnek a redszerek. Tény, hogy a nyugdíjrendszerhez bátran hozzányúltak. Kár érte. Nem mintha a régi rendszer jó lett volna, de jobb most sem lett.
A konrét részletektől elvonatkoztatva, az elvi problémám az, hogy az állam továbbra is óriási, túl sok terhet vállal, és a Fidesz a hatalamát arra használja, hogy még nagyobb államot építsen, méginkább függővé téve az embereket az apparátustól. Pedig ennek ellenkezőjét ígérték, és ennek ellenkezője lenne egy valódi jobboldali program. Ha az állam kicsit visszalépne, talán kevesebb pénzből is ki lehetne jönni, és talán nem kellenének mindig újabb és újabb adók. Persze nagyon szép és üdvös, hogy megfelezték a parlament létszámát, meg hogy kevesebb miniszter van, mint azelőtt, de ettől azért gyökeres változás még nem történt. Sőt, pl. állami mobiltársaság alakul. Minek? Volt már valaha nyereséges állami cég? Tudom, Budapest Airport. Gyorsan el is adták. Meg ugye ezentúl a nyugdíjunk is csak az állam jóindulatán múlik. Minek vállal az állam plusz feladatokat? Az emebreket inkább azzal kéne szembesíteni, hogy saját maguk felelősek a problémáik megoldásáért. Várjuk, hogy az állam küldje a segélyt, adjon munkát, aztán tartson el, ha megöregszünk. És az állam úgy is tesz, mint akinek mindez tényleg kötelessége. Minek? Nem azt kéne üzenni, hogy "Ne aggódj, lesz nyugdíjad, mert az állam erős.", hanem azt, hogy "Gondolj a jövődre, mert senki nem fogja ezt helyetted megtenni!". Meg nem azt, hogy "Adunk majd neked munkát, de ne aggódj, addig is eltartunk.", hanem azt, hogy "Szerezz munkát, különben éhenhalsz!".
Nagyon szívesen szavaznék egy olyan pártra, aki végre nem azt ígeri, hogy elhozza ingyen a kánaánt, hanem azt, hogy bocs, oldd meg a problémáidat, az állam megad hozzá minden lehetőséget (úgymint elérhető oktatás, barátságos üzleti környezet, minimális bürokrácia, ésszerű szabályok), de ha nem élsz vele, magadra vess. Nem akarok messzire kanyarodni, de pl. a szakképzetlen munkanélküliekkel minimálisan tudok csak együttérezni, hiszen mindenkinek meg van a lehetősége Magyarországon, hogy ingyen szakmát szerezzen. Ha valakinek van szakmája, mégsem tud beindítani egy kisvállalkozást, mert lehetetlen adminisztrációs akadályok vannak és iszonyú költségek az elején, na az baj. Őket kéne segíteni, és hagyni éhenhalni a többit. Elnézést a erős fogalmazásért.